Az intézmény bemutatása
Telki község Pest vármegyében, Budapesttől 21 km-re, a Zsámbéki-medence északkeleti peremén helyezkedik el. A települést varázslatos módon veszi körbe a természet, mely különlegesen kellemes hangulatot áraszt.
Óvodánk a székhelyén, Harangvirág utca 3., 1999 óta öt csoportban fogadja az óvodáskorú gyermekeket. A megnövekedett lakossági igények miatt, 2011-ben megépült a Tengelice utcai telephelyünk, ahol további két csoportban fogadjuk a gyermekeket.
Óvodánk fenntartója a Telki Önkormányzat.
A működési feltételek megvalósításához nagy segítséget nyújt az óvoda szülői közössége és az „Óvoda-Iskola Telkiben” Alapítvány.
Mindkét épületünk megépítésekor fontos szempontként jelentkezett a gyermekek környezetének biztonságos, esztétikus kialakítása. A csoportszobák berendezési tárgyai kiválasztásakor a természetes anyagokból készült eszközök kiválasztása volt a fő szempont.
Pedagógiai Programunk az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjának megvalósítása mellett, hangsúlyozottan foglalkozik a környezeti nevelés és a környezetvédelem témakörével. Az évről-évre szervezett tevékenységeink, programjaink során, az élménypedagógia módszertanával, aktív tapasztalatszerzési lehetőséget biztosítunk az óvodánkba járó gyermekek számára. Pedagógiai hitvallásunk középpontjában a gyermek egyéni sajátosságának, szükségleteinek megértése, elfogadása áll, melynek megvalósításában szerepel az érzelmi biztonságot nyújtó környezet kialakítása, a szabadjáték tisztelete és a gyermeki szükségletekre épülő egyéni bánásmód hangsúlyossága. Kiemelt pedagógiai célunk, hogy az óvodásaink számára megalapozzuk a környezetet tisztelő, fenntarthatóságon alapuló, innovatív gondolkodásmódot.
Óvodánk az Alapító Okiratban meghatározott módon fogad sajátos nevelési igényű gyermekeket. Beszédfogyatékos, mozgáskorlátozott, gyengénlátó, nagyothalló és a fejlődés egyéb pszichés zavarával küzdő, a többi gyermekkel egy csoportban nevelhető, integrálható gyermekek nevelését biztosítjuk a Szakértői Bizottság javaslata alapján.
Az óvodai élet tevékenységformái
- Játék: számunkra az óvodai élet legfontosabb tevékenysége
- Külső világ tevékeny megismerése: környezetismereti tapasztalatok szerzése matematikai tapasztalatok szerzése
- Verselés, mesélés
- Ének, zene, énekes játék, gyermektánc
- Rajzolás, festés, mintázás, kézimunka
- Mozgás
- Munkajellegű tevékenységek
- A tevékenységekben megvalósuló tanulás
- Differenciált fejlesztő munka
- Óvodai ünnepeink, hagyományaink
Kiemelt pedagógiai célunkhoz kapcsolódó, komplex képességfejlesztő tevékenységeink során is biztosítjuk a tapasztalati úton történő tanulás lehetőségét. Óvodai programjaink, tevékenységeink:
- „zöld ünnepeink”: Takarítási világnap; Energiatakarékossági világnap; Beporzók napja; Erdők nemzetközi napja; Víz világnapja; Madarak és fák napja; Környezetvédelmi világnap;
- óvoda-szintű projektek heteket szervezünk. Pl.: vitamin-hét; zöld hét;
- madarász-ovit, madárfióka programot szervezünk óvodásainknak;
- természetes környezet felfedezése séták és kirándulások alkalmával;
- csoportszobákban természet sarkokat alakítottunk ki, ahol a gyermekek részt vehetnek növények és kisállatok gondozásában;
- hulladékanyagokat felhasználjuk a barkácsoláshoz;
- a gyermekek és óvodánk dolgozói aktívan alkalmazzák a szelektív hulladákgyűjtést.
Az óvodában zajló tudatos és széleskörű környezeti nevelés, gondolkodás eredménye a „Madárbarát óvoda cím” és a „Zöld Óvoda Cím”.
Az óvodai életet szakmai szempontok alapján, tudatosan és tervszerűen szervezzük. A csoportokban az óvodapedagógusok, módszertani szabadságukkal élve, megtervezik az éves nevelési tervet, a heti ütemtervet, hetirendet, megfogalmazzák reflexióikat, feljegyzik megfigyeléseiket, illetve nyomon követik a gyermekek fejlődését. Szükség esetén együttműködnek a pszichológus, logopédus, fejlesztőpedagógus kollégákkal.
A csoportokban napirend mentén szervezzük a gyermekek tevékenységét:
6:30-17 óráig
Biztosítjuk a szabadjáték lehetőségét a csoportszobában vagy az udvaron, mely közben párhuzamosan szervezett tevékenységek zajlanak:
- testápolási teendők;
- folyamatosan szervezett reggeli;
- az óvodapedagógus által kezdeményezett, tervezett, irányított tapasztalatszerzések/ tevékenységek;
- differenciált, egyéni fejlesztések;
- mozgásos tevékenységek;
- gyümölcsfogyasztás;
- játék az udvaron/séta/kirándulás;
- ebéd, testápolási teendők;
- Mese, pihenés, folyamatos ébredés, testápolási teendők;
- folyamatosan szervezett uzsonna;
- szabadjáték csoportszobában vagy udvaron.
Az óvodai életről, tevékenységeinkről részletesen tájékozódhatnak a honlapunkon megtalálható intézményi dokumentumainkból: Pedagógiai Program, Házirend, Szervezeti – és Működési Szabályzat, Alapító Okirat.
Az óvoda a Telki Önkormányzat fenntartásában áll, óvodai programjaink megvalósításában rendkívüli módon támaszkodhatunk a szülői segítségnyújtásra, illetve az „Óvoda-Iskola Telkiben” Alapítvány támogatására.
Az óvoda hétfőtől péntekig, naponta 6.30-17 óráig fogadja a gyermekeket.
A fenntartó által engedélyezett napi nyitvatartási idő: 10,5 óra.
Az intézmény alapadatai:
Az intézmény neve: Telki Zöldmanó Óvoda
Az intézmény székhelye: 2089, Telki Harangvirág utca 3.
Elérhetőség igazgatói iroda:
Telefon: 06 26 920-815
E-mail cím:
Elérhetőség óvodatitkári iroda:
Telefon: 06 26 920-814
E-mail:
Az intézmény telephelye: 2089, Telki Tengelice utca 3.
Telefonszám: 06 26 920-824
Az intézmény OM azonosítója: 090037
Az óvoda igazgatója: Varga Katalin
Igazgató-helyettes: Herczeg Krisztina
Gyermekvédelmi felelős: Fekete Andrea Zsuzsa
Intézményünkben 7 csoport működik (a székhely épületben 5, a telephelyen 2), felvehető maximális gyermek létszám: 203 fő (a székhelyen: 143 fő, a telephelyen: 60 fő). A 15 óvodapedagógus nevelő-fejlesztő munkáját 1fő logopédus, 1fő félállású fejlesztőpedagógus és 1fő félállású pszichológus, továbbá 11 fő nevelő-oktató munkát közvetlen segítő munkatárs (1 fő óvodatitkár, 3 fő pedagógiai asszisztens, 7 fő dajka), valamint 3 fő technikai munkatárs (konyhai dolgozó) segíti.